Biele vrany 2015

  • Magdaléna Kovačovičová
   Foto: Ctibor Bachratý

   Magdaléna Kovačovičová

   sa ako zdravotná sestra a členka správnej rady nemocnice v Piešťanoch postavila spolu s doktorom Alanom Suchánkom proti nákupu predraženého CT prístroja. Ten mala dodať firma s vlastníkmi z Belize a minulými väzbami na Pavla Pašku. Svojím postojom a svedectvom spustili vlnu mediálneho a verejného záujmu, ktorá viedla k odstúpeniu viacerých vysokopostavených politikov, zrušeniu samotného nákupu i k obvineniu ôsmich ľudí.

  • Andrej Bán
   Foto: Ctibor Bachratý

   Andrej Bán

   Ocenenie za dlhodobý prínos

   je známy fotograf a reportér, ktorý nielen poskytuje svedectvo o problémoch, ale pokúša sa ľuďom aj aktívne pomáhať. V roku 1999 založil významnú humanitárnu organizáciu Človek v ohrození a dlhé roky pôsobil v jej vedení. Naštartoval alebo ako líder pomohol riešeniu viacerých humanitárnych kríz doma aj v zahraničí. Ako jeden z prvých novinárov sa venoval utečeneckej kríze v Európe.

  • Anton Srholec
   Foto: Ctibor Bachratý

   Anton Srholec

   Ocenenie za dlhodobý prínos

   bol kňaz, dlhoročný predseda Konfederácie politických väzňov a zakladateľ resocializačného centra Resoty pre bezdomovcov. V 50. rokoch bol pre svoju túžbu študovať teológiu v zahraničí prichytený pri úteku a uväznený na 10 rokov v extrémne ťažkých podmienkach. Aj po revolúcii sa pravidelne zapájal do spoločenskej diskusie i rôznych demonštrácií ako všeobecne akceptovaná morálna a spoločenská autorita. Často zdôrazňoval potrebu slobody. Po boji s rakovinou v januári 2016 zomrel.

  • Anton Srholec
   Foto: Ctibor Bachratý

   Alan Suchánek

   V polovici júna 2016 ocenenie vrátil.

   sa ako chirurg a člen správnej rady nemocnice v Piešťanoch postavil spolu so zdravotnou sestrou Magdalénou Kovačovičovou proti nákupu predraženého CT prístroja. Ten mala dodať firma s vlastníkmi z Belize a minulými väzbami na Pavla Pašku. Svojím postojom a svedectvom spustili vlnu mediálneho a verejného záujmu, ktorá viedla k odstúpeniu viacerých vysokopostavených politikov, zrušeniu samotného nákupu i k obvineniu ôsmich ľudí.