Biele vrany 2017

  • Zuzana Hlávková
   Foto: Ctibor Bachratý

   Zuzana Hlávková

   upozornila na podozrivé zákazky na ministerstve zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva v Európskej únii. Ocenená bola za dôslednú a poctivú obhajobu verejných financií, opakovanú snahu o nápravu vo vnútri inštitúcie, ale aj následnú odvahu pomenovať problémy a pokúsiť sa o nápravu verejne napriek mocenskej prevahe, ktorá stála proti nej počas tejto najprestížnejšej udalosti ostatných rokov na Slovensku.

  • Pavol Szalai
   Foto: Ctibor Bachratý

   Pavol Szalai

   upozornil na podozrivé zákazky na ministerstve zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva v Európskej únii. Ocenený bol za dôslednú a poctivú obhajobu verejných financií, opakovanú snahu o nápravu vo vnútri inštitúcie, ale aj následnú odvahu pomenovať problémy a pokúsiť sa o nápravu verejne napriek mocenskej prevahe, ktorá stála proti nemu počas tejto najprestížnejšej udalosti ostatných rokov na Slovensku.

  • Štefan Straka
   Foto: Ctibor Bachratý

   Štefan Straka

   už desať rokov učí Rómov ekologickému farmárčeniu. Snaží sa pozitívne ukázať, ako si môžu ľudia, ktorí trpia chudobou a podvýživou, zabezpečiť kvalitné potraviny či palivo. Podporuje tak pracovné návyky a pokúša sa predchádzať konfliktom. Ocenený bol za vytrvalú oddanosť tomuto netradičnému inovatívnemu prístupu, ktorým spoločnosti ukazuje možné pozitívne riešenia, prispieva k lepšiemu spolužitiu a zníženiu napätí medzi etnikami.

  • Erik Baláž
   Foto: Ctibor Bachratý

   Erik Baláž

   ako ochranár stál na čele záchrany Tichej a Kôprovej doliny pred vyrúbaním po známej kalamite v Tatrách a významnou mierou sa zaslúžil o vznik a ochranu najväčšieho divokého prostredia na Slovensku i jedného z najväčších v Európe. Ocenený bol za výnimočnú vytrvalosť a oddanosť svojmu poslaniu získať ľudí pre ochranu prírody, schopnosť vytvárať v nich vzťah k prírode a spájať rôznych aktérov. Na príklade Tichej a Kôprovej doliny sa mu podarilo ukázať silu a regeneračnú schopnosť prírody i alternatívu k masívnemu devastačnému výrubu starých lesov, aký možno vidieť po Slovensku.