Biele vrany 2018

  • Ján Kuciak
    

   Ján Kuciak

   Ocenenie in memoriam

   bol investigatívny novinár. Na Slovensku bol výnimočný svojou nezištnou ochotou zdieľať poznatky a výsledky práce bez nároku na priznanie spoluautorstva. Opakovane spájal kolegov a odovzdával im svoje know-how. Odhaľovanie pravdy bolo preňho dôležitejšie ako túžba po exkluzivite a sólo odhaleniach. Zároveň pokrýval niektoré prehliadané témy, prinášal nové prístupy a bol výnimočne dôsledný.

  • Zuzana Petková
   Foto: Ctibor Bachratý

   Zuzana Petková

   bola do júla 2018 zástupkyňou šéfredaktora týždenníka Trend, predtým pracovala v denníku SME a Hospodárskych novinách. Dnes je riaditeľkou Nadácie Zastavme Korupciu. V súvislosti s novinárskou prácou čelila trestnému stíhaniu, v kauze platu manželky Štefana Harabina čelila dokonca obvineniu. Na témach často pracovali spolu s kolegyňou Xéniou Makarovou, v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku analyzovali dokumenty z kauzy Paradise Papers.

  • Paula Holcová
   Foto: Ctibor Bachratý

   Pavla Holcová

   je novinárka, zakladateľka Českého centra pro investigatívní žurnalistiku. Centrum je členom či partnerom viacerých renomovaných novinárskych sietí. Holcová a Kuciak spolupracovali spolu s ďalšími slovenskými novninármi pri vyhodnocovaní Panama Papers. Taktiež pracovali na článku o stopách talianskej mafie na Slovensku, alebo o globálnom drogovom karteli, ktorý pral špinavé peniaze cez hotel v Tatrách. Po jeho vražde dostala policajnú ochranu.

  • Marek Vagovič
   Foto: Ctibor Bachratý

   Marek Vagovič

   je od konca roku 2015 komentátorom a šéfom investigatívneho tímu Aktuality.sk. Po vražde Jána Kuciaka polícia strážila redakciu Aktualít 24 hodín denne. Zvýšenú formu ochrany dostal aj Vagovič a jeho rodina. Po vražde vydavateľ Aktualít oznámil, že zriadi medzinárodný novinársky tím, ktorý bude pokračovať v témach, ktoré Ján Kuciak nestihol dokončiť. Mnohé jeho dokumenty redakcia zdieľala s ostatnými médiami. Tím publikoval desiatky článkov pod hlavičkou #AllForJan.

  • Monika Tódová
   Foto: Ctibor Bachratý

   Monika Tódová

   je reportérka Denníka N, predtým pracovala trinásť rokov v denníku SME, z ktorého po vstupe Penty do vydavateľstva spolu s kolegami odišla. Venuje sa domácej politike a investígatíve. Len za posledné obdobie priniesla niekoľko významných odhalení ako svedectvo policajtov o únose Vietnamca vládnym špeciálom, rozhovor s bývalým vyšetrovateľom Gorily, či informáciu že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik nepodal v kauzách, ktoré dozoroval, ani jednu obžalobu.

  • Xénia Makarová
   Foto: Ctibor Bachratý

   Xénia Makarová

   bola dlhoročná redaktorka týždenníka Trend, ktorá sa venovala najmä ekonomickým témam. V súvislosti s novinárskou prácou čelila trestnému stíhaniu. Na témach často pracovali spolu so Zuzanou Petkovou a vďaka investigatívnej práci napríklad paralelne zistili s Denníkom N, že napriek upozorneniam kriminalistov Finančnej správy polícia ani len nezačala trestne stíhať Ladislava Bašternáka, ktorý bol podozrivý z miliónových podvodov na vratkách DPH.

  • Adam Valček
   Foto: Ctibor Bachratý

   Adam Valček

   je ekonomický reportér a vedúci investigatívnych projektov Denníka SME, venuje sa najmä témam o biznise a ekonomike. Ako jeden z mála novinárov sa intenzívne venuje práci s dátami a otvorenými zdrojmi. Po zavraždení Jána Kuciaka patril medzi novinárov, ktorí dostali policajnú ochranu. V máji 2018 čelil v súvislosti s prípravou materiálu o Technopole zastrašovaniu od Mariána Kočnera.