Biele vrany 2019

  • Mária Sisáková
   Foto: Ctibor Bachratý

   Mária Sisáková

   Dôchodkyňa zo Zbudze, malej obce neďaleko Michaloviec, ktorá si prehľadávaním katastra všimla podozrivé prevody pozemkov. Upozornila na to dotknutých susedov a pomohla im sťažovať sa na úradoch. Tie jej dali v mnohom za pravdu. Prípad dnes vyšetruje polícia.

  • Milan Hudák
   Foto: Ctibor Bachratý

   Milan „Igor“ Hudák

   Jeden zo šestice zbitých Rómov, z ktorých štát po neprimeranom a neopodstatnenom zásahu v Moldave nad Bodvou urobil páchateľov. V komunite je prirodzeným lídrom, je to on, kto médiám nastavuje svoju tvár. V osade podporuje ostatných a vedie združenie, ktoré cez vzdelávanie a umenie pomáha integrovať Rómov.

  • Branislav Tvarožek
   Foto: Ctibor Bachratý

   Branislav Tvarožek

   Jeden z posledných žijúcich členov Vysokoškolského strážneho oddielu, ktorí počas Slovenského národného povstania chránili generálov Goliana a Viesta. Pochádza z rodiny, ktorej príbeh je silno spojený s demokratickými a humanitnými ideálmi. Za odboj voči fašizmu ho ľudáci vyhodili zo strednej školy, to samé mu urobili komunisti na vysokej. Oba režimy ho vyšetrovali a zavreli.

  • Eduard Marek
   Foto: Ctibor Bachratý

   Eduard Marek

   Najstarší československý skaut, ktorý v duchu tejto filozofie pomáhal ostatným. Za Protektorátu pomáhal prenasledovaným židovského pôvodu, po nástupe komunistov založil protištátnu skupinu, ktorá pomáhala ľuďom pri úteku za slobodou. Komunisti ho súdili v procese nadväzujúcom na proces s Miladou Horákovou. Ako 102-ročný si skočil v tandeme s padákom.