Biela vrana Erika Lakatošová sa po roku konečne stala poslankyňou

V piatok 19.10.2012 večer zložila minuloročná laureátka ocenenia Biela Vrana Erika Lakatošová poslanecký sľub a konečne sa stala poslankyňou obce Ruská. Obecné zastupiteľstvo na čele so starostom tejto obce blízko ukrajinských hraníc takmer rok nezákonne blokovalo jej nástup do funkcie.

Laureátka ocenenia Biela Vrana sa od novembra 2011 snažila ako prvá náhradníčka nastúpiť na uvoľnený poslanecký post v obci Ruská. Starosta László Lakatos a obecné zastupiteľstvo jej však napriek opakovaným upozorneniam zo strany Okresnej prokuratúry v Michalovciach dlhé mesiace bránili stať sa poslankyňou. Hoci ju starosta ešte v roku 2010 sám vyhodil z práce, pri uplatnení nároku na poslanecký mandát tvrdil, že je stále zamestnankyňou obce, a preto sa nemôže stať aj poslankyňou. Erika Lakatošová totiž napadla výpoveď od starostu na súde, ktorý však o jej žalobe doteraz nerozhodol. Prácu na úrade reálne nevykonáva.

Po upozornení a dvoch protestoch prokuratúry napokon prišlo v prípade k zvratu a poslanci obce Ruská zrušili nezákonné uznesenia obce, ktoré bránili Erike Lakatošovej nastúpiť na poslanecký post. Rokovanie obecného zastupiteľstva sa konalo bez prítomnosti starostu.

"Prežila som dlhý a ťažký rok. Teším sa preto, že som dosiahla aspoň maličký úspech. Keďže sa chystá referendum o odvolaní starostu a obci hrozí nútená správa, čaká nás ešte dlhý boj," povedala o svojom zvolení Erika Lakatošová.

Viac o prípade Bielej Vrany Eriky Lakatošovej