Biela vrana Oto Žarnay mení advokáta, právnu pomoc mu sprostredkuje Zastavme korupciu

Okresný súd Košice II dnes odročil pojednávanie o určení neplatnosti výpovede a náhrade mzdy v kauze bývalého učiteľa Ota Žarnaya, ktorý stratil prácu potom, ako upozornil na finančné plytvanie na košickej obchodnej akadémii. Právna zástupkyňa Ota Žarnaya totiž predložila do spisu doplnenie až včera a súd nemal čas sa ním oboznámiť. Oto Žarnay sa následne rozhodol zmeniť advokáta a právnu pomoc mu sprostredkuje Nadácia Zastavme korupciu.

Oto Žarnay zároveň oznámil potešujúcu správu, že si od prvého septembra našiel prácu v novovznikajúcom košickom denníku. "Teší nás, že sa pánovi Žarnayovi po dlhom období konečne aspoň čiastočne vyriešila zložitá osobná situácia, ale veríme, že sa domôže práva aj súdnou cestou aj v tom najdôležitejšom - nezákonnosti výpovede. Navyše stále ešte nepracuje v školstve, v práci, ktorú považuje za svoje poslanie," povedal spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Michal Bláha.

Pojednávanie bude pokračovať 24. novembra o 9.30. Oto Žarnay bolo minulý rok ocenený Bielou Vranou, ktorú za spoločensky prínosný odvážny čin udeľujú Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

Viac o príbehu Ota Žarnaya

Oto Žarnay je bývalý učiteľ a predseda Rady školy, ktorý začiatkom roka 2013 upozornil na podozrivé účty za právne služby, ktoré jeho škola platila. Keď nedostal uspokojivé vysvetlenie, obrátil sa na zriaďovateľa školy – Košický samosprávny kraj. Neskôr bol z „organizačných dôvodov“ vyhodený. Právne služby neskôr kritizoval aj hlavný kontrolór župy, ktorý v nich našiel plytvanie. Košický samosprávny kraj zodpovednosť vyvodiť nechcel. Pre viac informácií navštívte IdeOto.sk.

O Nadácii Zastavme korupciu

Nadáciu Zastavme korupciu založil spolumajiteľ spoločnosti ESET Miroslav Trnka a podnikateľ v reklame Michal Bláha. Jej hlavným cieľom je podporovať a vytvárať ochranu pre oznamovateľov korupcie pri nakladaní s verejnými financiami na Slovensku. Medzi ďalšie aktivity patrí aj podpora efektívnej protikorupčnej legislatívy či osvetová činnosť. Viac informácií na webe ZastavmeKorupciu.sk.

O ocenení Biela Vrana

Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie. Od roku 2008 ju udeľujú občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

Tlačovú správu si môžete stiahnuť TU.