Reakcia Bielej vrany na otvorený list Roberta Fica

Organizátori ocenenia Biela vrana – Aliancia Fair-play a VIA IURIS zaregistrovali otvorený list premiéra Fica a jeho výzvu na odňatie ocenenia Biela vrana Alanovi Suchánkovi. Preto sa rozhodli vydať v reakcii toto tlačové vyhlásenie:

Aliancia Fair-play a VIA IURIS zaregistrovali otvorený list premiéra Fica a jeho výzvu na odňatie ocenenia Biela vrana Alanovi Suchánkovi.

Premiérove obvinenia sa netýkajú prípadu, za ktorý dostal Alan Suchánek ocenenie, ale staršieho verejného obstarávania. Organizátorom záleží na tom, aby ocenenie ostalo občianske, nadstranícke a nestalo sa súčasťou politického boja. Zároveň sú pripravení chrániť hodnoty a integritu ocenenia.

Organizácie si preto vyžiadajú od inštitúcií i Alana Suchánka všetky potrebné dokumenty a dajú ich okamžite podrobne právne preveriť. Zároveň vyhlasujú, že majú záujem, aby bolo overenie nezávislé, zodpovedné a odborné, preto žiadajú verejnosť o trpezlivosť i vzhľadom na dlhšie lehoty týkajúce sa zákonného prístupu k verejným informáciám.

Rozhodnutie o ďalších krokoch urobia zakladatelia ocenenia až na základe nezávislého odborného pohľadu a budú o nich po konzultácii s Radou ocenenia transparentne bezodkladne informovať verejnosť.