Vladimír Šucha: Občianska angažovanosť je základným kameňom demokracie

„Odvahu mladých ľudí je potrebné orientovať správnym smerom k demokratickým hodnotám,“ myslí si Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V rozhovore hovorí o dôležitosti občianskej angažovanosti v čase narastajúcej polarizácie, hrozbe nenávisti a potrebe ochrany nezávislosti médií, a tiež ako posilniť demokratické hodnoty pre budúce generácie.
Vladimír Šucha
Vladimír Šucha
Jana Gombošová
Jana Gombošová
11. novembra 2024

Témou tohtoročnej Bielej vrany je veta „Mlčanie nás neochráni“. Ako vnímate dôležitosť občianskej angažovanosti v dnešných časoch?

Občianska angažovanosť je základným kameňom demokracie. Dnes, v časoch narastajúcej polarizácie v našej spoločnosti, je ešte dôležitejšie, aby sa občania aktívne zapájali a vyjadrovali svoje názory. Otvorenosť, odvaha postaviť sa proti nespravodlivosti a záujem občanov o veci verejné sú najlepšou obranou našich hodnôt a demokracie.

Šírenie nenávisti voči menšinám je čoraz viditeľnejším problémom. Aké kroky by mali podniknúť verejné inštitúcie a občianska spoločnosť na zamedzenie eskalácie nenávisti?

Boj proti nenávisti a netolerancii je jednou z priorít Európskej únie. Vnímame potrebu legislatívnych aj vzdelávacích opatrení v tejto oblasti. Verejné inštitúcie musia účinne presadzovať zákony na ochranu menšín, podporu inklúzie a prevenciu nenávisti. Zároveň by mali podporovať občianske iniciatívy, ktoré usilujú o informovanie, vzdelávanie a poskytujú praktickú pomoc v tejto oblasti. Na zamedzenie eskalácie nenávisti voči menšinám je teda nevyhnutná kombinácia efektívneho vymáhania práva, vzdelávania, podpory kritického myslenia a zapojenia občianskej spoločnosti. Európska únia aj členské štáty by mali podporovať celospoločenský dialóg a budovanie súdržnosti, čo vedie k tolerancii a prijímajúcej spoločnosti.

Sloboda tlače je jedným zo základných pilierov demokracie, no zároveň aktuálne čelí rastúcim hrozbám. Ako môžeme účinne chrániť nezávislosť médií a podporiť kvalitnú žurnalistiku, ktorá je kľúčová pre zdravú demokratickú spoločnosť?

Nezávislé médiá sú verejným strážcom a kľúčovým pilierom demokracie a právneho štátu. Sú rozhodujúce pri formovaní verejného života, tvorbe verejnej mienky, ale najmä pri vyvodzovaní zodpovednosti voči tým, ktorí sú pri moci. Je neprípustné, aby štáty zasahovali do obsahu médií a aby štátni predstavitelia podnecovali nedôveru v nezávislosť a slobodu médií. Naopak, členské štáty EÚ majú povinnosť zaručiť novinárom priaznivé prostredie, chrániť ich bezpečnosť, nezávislosť, slobodu a pluralitu. Sú to práve členské štáty, ktoré nesú zodpovednosť za to, aby bola Únia bezpečným miestom aj pre novinárov.

Slovensko, podobne ako zvyšok demokratického sveta, čelí vonkajším aj vnútorným výzvam. Čo považujete za najväčšiu hrozbu?

Digitálna transformácia, explózia algoritmov a s ňou spojená monetizácia pozornosti otvorili nevídanú príležitosť pre hybridné hrozby a dezinformácie. Tieto podkopávajú dôveru ľudí v demokratické inštitúcie, a podporujú populistické a extrémistické tendencie. Boj proti dezinformáciám a zvýšená ochrana právneho štátu by sa mali stať prioritou. Je nevyhnutné využívať všetky dostupné právne aj technologické prostriedky na ochranu demokratických hodnôt. Zároveň je potrebné podporovať vzdelávanie, mediálnu gramotnosť a transparentnosť v komunikácii s občanmi. Úspešná ochrana demokracie závisí aj od silných verejných inštitúcií, ktoré majú podporu občanov, a od schopnosti krajiny chrániť sa pred vnútornými aj vonkajšími hrozbami.

Ako vnímate úlohu Európskej únie v podpore a ochrane demokracie v členských štátoch? A akú úlohu by mala Slovenská republika zohrať v rámci tejto spoločnej zodpovednosti?

Európska únia má vo svojich zakladajúcich listinách šesť najdôležitejších hodnôt – ľudskú dôstojnosť, slobodu, demokraciu, rovnosť, ľudské práva a právny štát. Tým vytvára hodnotový aj právny rámec. Európska únia je pre Slovensko jediné spoločenstvo, ktoré nám garantuje hodnoty a prosperitu. Je preto v našom národno-štátnom záujme Európsku úniu posilňovať a podporovať.

Čo podľa vás môžeme urobiť pre to, aby sme odvahu a odhodlanie rozvíjali aj u mladších generácií?

Nemyslím si, že mladším generáciám chýba odvaha a odhodlanie. Skôr by sme potrebovali, aby staršie generácie boli inšpiráciou a modelmi, ktoré budú odhodlanie a odvahu mladých ľudí orientovať správnym smerom k demokratickým hodnotám a európskej spolupráci.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku opäť patrí k vzácnym partnerom ocenenia Biela vrana 2024. Ďakujeme za ich podporu v oceňovaní odvahy a občianskej angažovanosti v našej spoločnosti.
EU komisia