Biele vrany o RTVS: Kritikov netreba vyhadzovať, treba s nimi viesť dialóg

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nám pripomenula, ako veľmi potrebujeme kritické médiá, ktoré kontrolujú politickú moc. Sloboda tlače je nenahraditeľným pilierom demokracie, ktorý má dnes na Slovensku nevyčísliteľnú cenu – cenu dvoch mladých ľudských životov.

Žiaľ, generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník zatiaľ neurobil nič pre posilnenie slobody v médiu, ktoré vedie. Zastavil investigatívnu reláciu a do riadiacich funkcií dosadil bývalých ministerských hovorcov. Spochybnil prirodzenú túžbu novinárov po solidarite so zavraždeným kolegom prostredníctvom odznakov #AllforJan, kritikov vnútorných pomerov označil za revolucionárov. Znepokojivá je snaha vedenia RTVS presadiť do verejnoprávneho vysielania konšpiračné teórie a ich nositeľov. Za odsúdeniahodné považujeme kroky, ktoré pripravili ľudí o prácu zo dňa na deň bez akéhokoľvek odškodnenia.

Na jednej strane počujeme, ako manažment RTVS hovorí o potrebe vyváženosti a nestrannosti, na druhej strane vidíme, ako sa zbavuje názorových oponentov.

Vedenie RTVS nám, bielym vranám, opäť pripomenulo zážitky mnohých z nás: snahu umlčať kritikov, aroganciu moci, presadzovanie súkromných záujmov na úkor verejných či necitlivý prístup k osudom jednotlivcov.

Generálneho riaditeľa RTVS preto vyzývame, aby zabezpečil maximálnu slobodu verejnoprávneho média od politických tlakov, a to aj ošetrením konfliktu záujmov vedúcich pracovníkov; aby so svojimi kritikmi viedol dialóg; a aby pri personálnych zmenách zaujal citlivý prístup ku svojim kolegom. Nevyžaduje si to žiadne nové finančné prostriedky, len obyčajný zmysel pre verejný záujem a cit.

Napriek tomu, že Jaroslav Rezník bol zvolený konkrétnymi politickými stranami, aj on môže viesť verejnoprávne médium, ktoré slúži celej verejnosti. Minulosť RTVS nám napokon ukázala, že nemusí byť slúžkou politikov, ale ich kritikom. Morálka inštitúcie stojí na morálke jednotlivcov, ktorí v nej pracujú; len tí s integritou majú schopnosť previesť spoločnosť cez ťažké časy. Veríme, že Jaroslav Rezník si uvedomuje svoju osobnú zodpovednosť voči slovenskej verejnosti, ale aj špeciálnu zodpovednosť verejnoprávneho média v čase, keď je sloboda tlače na Slovensku ohrozená najviac za posledných 20 rokov.

Emília Trepáčová, Magdaléna Kovačovičová, Andrej Bán, Vladimír Crmoman, Oto Žarnay, Simona Rudavská, Jozef Žaťko, Marek Božík, Ján Mičovský, Jozef Hašto, Roman Kvasnica, Marián Jasík, Jaroslav Pavlovič, Pavol Szalai, Štefan Straka, Erik Baláž, Monika Podolinská, Zuzana Hlávková