Portréty Bielych vrán

Fotografia
 
Ján Kuciak
bol investigatívny novinár. Na Slovensku bol výnimočný svojou nezištnou ochotou zdieľať poznatky a výsledky práce bez nároku na priznanie spoluautorstva. Opakovane spájal kolegov a odovzdával im svoje know-how. Odhaľovanie pravdy bolo preňho dôležitejšie ako túžba po exkluzivite a sólo odhaleniach. Zároveň pokrýval niektoré prehliadané témy, prinášal nové prístupy a bol výnimočne dôsledný.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Zuzana Petková
bola do júla 2018 zástupkyňou šéfredaktora týždenníka Trend, predtým pracovala v denníku SME a Hospodárskych novinách. Dnes je riaditeľkou Nadácie Zastavme Korupciu. V súvislosti s novinárskou prácou čelila trestnému stíhaniu, v kauze platu manželky Štefana Harabina čelila dokonca obvineniu. Na témach často pracovali spolu s kolegyňou Xéniou Makarovou, v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku analyzovali dokumenty z kauzy Paradise Papers.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Pavla Holcová
je novinárka, zakladateľka Českého centra pro investigatívní žurnalistiku. Centrum je členom či partnerom viacerých renomovaných novinárskych sietí. Holcová a Kuciak spolupracovali spolu s ďalšími slovenskými novninármi pri vyhodnocovaní Panama Papers. Taktiež pracovali na článku o stopách talianskej mafie na Slovensku, alebo o globálnom drogovom karteli, ktorý pral špinavé peniaze cez hotel v Tatrách. Po jeho vražde dostala policajnú ochranu.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Marek Vagovič
je od konca roku 2015 komentátorom a šéfom investigatívneho tímu Aktuality.sk. Po vražde Jána Kuciaka polícia strážila redakciu Aktualít 24 hodín denne. Zvýšenú formu ochrany dostal aj Vagovič a jeho rodina. Po vražde vydavateľ Aktualít oznámil, že zriadi medzinárodný novinársky tím, ktorý bude pokračovať v témach, ktoré Ján Kuciak nestihol dokončiť. Mnohé jeho dokumenty redakcia zdieľala s ostatnými médiami. Tím publikoval desiatky článkov pod hlavičkou #AllForJan.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Monika Tódová
je reportérka Denníka N, predtým pracovala trinásť rokov v denníku SME, z ktorého po vstupe Penty do vydavateľstva spolu s kolegami odišla. Venuje sa domácej politike a investígatíve. Len za posledné obdobie priniesla niekoľko významných odhalení ako svedectvo policajtov o únose Vietnamca vládnym špeciálom, rozhovor s bývalým vyšetrovateľom Gorily, či informáciu že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik nepodal v kauzách, ktoré dozoroval, ani jednu obžalobu.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Xénia Makarová
bola dlhoročná redaktorka týždenníka Trend, ktorá sa venovala najmä ekonomickým témam. V súvislosti s novinárskou prácou čelila trestnému stíhaniu. Na témach často pracovali spolu so Zuzanou Petkovou a vďaka investigatívnej práci napríklad paralelne zistili s Denníkom N, že napriek upozorneniam kriminalistov Finančnej správy polícia ani len nezačala trestne stíhať Ladislava Bašternáka, ktorý bol podozrivý z miliónových podvodov na vratkách DPH.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Adam Valček
je ekonomický reportér a vedúci investigatívnych projektov Denníka SME, venuje sa najmä témam o biznise a ekonomike. Ako jeden z mála novinárov sa intenzívne venuje práci s dátami a otvorenými zdrojmi. Po zavraždení Jána Kuciaka patril medzi novinárov, ktorí dostali policajnú ochranu. V máji 2018 čelil v súvislosti s prípravou materiálu o Technopole zastrašovaniu od Mariána Kočnera.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Zuzana Hlávková
Bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorá spoločne s kolegom Pavlom Szalaiom upozornila na pochybné postupy pri zadávaní zákazky na predstavenie loga slovenského predsedníctva v EÚ. Pre nesúhlas s postupom ministerstva podali spolu výpoveď. S volaním o nápravu vnútri inštitúcie neuspeli, na prípad preto upozornili verejnosť, aby nápravu dosiahli za pomoci občianskej spoločnosti. Naďalej sa snažia zvýšiť odvahu a etické štandardy v štátnej službe.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Pavol Szalai
Bývalý zamestnanec Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý spoločne s kolegyňou Zuzanou Hlávkovou upozornil na pochybné postupy pri zadávaní zákazky na predstavenie loga slovenského predsedníctva v EÚ. Pre nesúhlas s postupom ministerstva podali spolu výpoveď. S volaním o nápravu vnútri inštitúcie neuspeli, na prípad preto upozornili verejnosť, aby nápravu dosiahli za pomoci občianskej spoločnosti. Naďalej sa snažia zvýšiť odvahu a etické štandardy v štátnej službe.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Štefan Straka
Zakladateľ, predseda a lektor občianskeho združenia Svatobor, ktoré už desať rokov učí Rómov na východe Slovenska ekologickému záhradníčeniu. Farmárčenie používa ako nástroj na to, aby ľudia trpiaci chudobou a podvýživou získali kvalitné potraviny, naučili sa pracovným návykom a kultivovali prostredie okolo seba. Tvrdí, že farmárčenie má aj terapeutický účinok, pomáha predchádzať konfliktom a rieši veľa problémov, ktoré spôsobujú napätie medzi majoritou a rómskym etnikom.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Erik Baláž
Ochrane slovenskej prírody sa venuje viac ako 20 rokov. Na príklade Tichej a Kôprovej doliny sa mu podarilo ukázať silu a regeneračnú schopnosť prírody i alternatívu k masívnemu devastačnému výrubu starých lesov, aký možno vidieť po Slovensku. Je zakladateľom filmovej spoločnosti Arolla. Film považuje na významný nástroj získavania ľudí pre vzťah k prírode a potrebe jej ochrany. Angažuje sa v environmentálnych kampaniach a snaží sa meniť prevládajúci názor o potrebe výrobu lesa pri premnožení lykožrúta.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Emília Trepáčová
je pracovníčka Slovenskej katolíckej charity, kde pomáha utečencom s integráciou do spoločnosti. Jej klientkou je aj somálska utečenkyňa Khadra Abdile, ktorú na ceste k lekárke bránila pred agresívnym násilníkom. Útočník jej vulgárne vynadal, napľul do tváre a vylepil dve facky. Obe čelia útokom a prejavujú odvahu, ktorou prekračujú strach i svoje kultúrne i ľudské hranice.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Khadra Abdile
je somálska utečenkyňa, ktorá prišla na Slovensko s malým synom, aby našla útočisko pred prenasledovaním rodiny. Často čelí urážlivým pokrikom pre svoj vzhľad a vierovyznanie. Niekoľkokrát ju fyzicky napadli, raz útok zastavila až Emília Trepáčová zo Slovenskej katolíckej charity. Viackrát podala trestné oznámenie, našla tiež odvahu verejne rozprávať o útokoch, ktorým ako moslimka čelí. Odvaha prehovoriť a brániť sa obrátením na štátne orgány je u ženy v jej kultúre a veku výnimočná.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Ján Benčík
je dôchodca, ktorý systematicky monitoruje a rozkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov a konšpirátorov. Zbiera stopy, ktoré po sebe zanechávajú na webe a publikuje ich. Doteraz uverejnil 60 článkov. K materiálom chodí vypovedať na políciu a diskutuje so študentmi o hrozbách konšpiračných teórií a propagandy. Za svoje aktivity čelí urážkam, zosmiešňovaniu, ale aj fyzickým vyhrážkam. Dostal dokonca fotku náboja s jeho menom.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Monika Podolinská
je učiteľka a bývalá riaditeľka Základnej školy v obci Muránska Dlhá Lúka, ktorej žiakmi sú výhradne rómske deti z blízkej osady. Pri svojej práci zdôrazňuje potrebu tolerancie a rešpektu k inakosti. Spolu s ďalšími zapája školu do množstva projektov a súťaží, žiaci dosahujú veľmi dobré výsledky. Ocenenie získala za vytrvalú a oddanú pomoc zraniteľným rómskym deťom napriek nepriazni spoločnosti i časti komunity.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Anton Srholec
bol kňaz, dlhoročný predseda Konfederácie politických väzňov a zakladateľ resocializačného centra Resoty pre bezdomovcov. V 50. rokoch bol pre svoju túžbu študovať teológiu v zahraničí prichytený pri úteku a uväznený na 10 rokov v extrémne ťažkých podmienkach. Aj po revolúcii sa pravidelne zapájal do spoločenskej diskusie i rôznych demonštrácií ako všeobecne akceptovaná morálna a spoločenská autorita. Často zdôrazňoval potrebu slobody. Po boji s rakovinou v januári 2016 zomrel.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Andrej Bán
je známy fotograf a reportér, ktorý nielen poskytuje svedectvo o problémoch, ale pokúša sa ľuďom aj aktívne pomáhať. V roku 1999 založil významnú humanitárnu organizáciu Človek v ohrození a dlhé roky pôsobil v jej vedení. Naštartoval alebo ako líder pomohol riešeniu viacerých humanitárnych kríz doma aj v zahraničí. Ako jeden z prvých novinárov sa venoval utečeneckej kríze v Európe.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Magdaléna Kovačovičová
sa ako zdravotná sestra a členka správnej rady nemocnice v Piešťanoch postavila spolu s doktorom Alanom Suchánkom proti nákupu predraženého CT prístroja. Ten mala dodať firma s vlastníkmi z Belize a minulými väzbami na Pavla Pašku. Svojím postojom a svedectvom spustili vlnu mediálneho a verejného záujmu, ktorá viedla k odstúpeniu viacerých vysokopostavených politikov, zrušeniu samotného nákupu i k obvineniu ôsmich ľudí.

Fotografia
Foto: Matúš Zajac
Oleg Pastier
je vydavateľom, autorom básnických zbierok, rozhlasovým publicistom. Pred ’89 bol jednou z kľúčových postáv kultúrneho občianskeho samizdatu. Žil pod neustálym dozorom ŠTB, často bol zadržiavaný a vypočúvaný. Samizdatom vydával knihy i časopisy – najprv pod názvom Fragment a po jeho zlúčením s Kontaktom, pod názvom Fragment­‑K. Ten vydáva dodnes. Za seriál Rodinné striebro v Slovenskom rozhlase získal novinársku cenu. V roku 2012 dostal cenu Dominika Tatarku.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Zuzana Pechočiaková
upozornila ako detská lekárka nitrianskej Fakultnej nemocnice na bielenie zdravotnej karty svojho pacienta. Za tento podnet bola pracovne šikanovaná. Vedenie nemocnice i ministerstvo zdravotníctva najprv bielenie popierali. Až po mediálnom tlaku potvrdila ministerská kontrola porušenie zákona, prednostka detskej kliniky bola odvolaná z funkcie a Zuzana Pechočiaková sa mohla vrátiť na oddelenie, kde slúžila.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Ľubica Lapinová
odhalila ako bývalá kontrolórka Národného lesníckeho centra závažné porušenia zákona vo verejnom obstarávaní za viac než pol milióna eur. Počas kontroly sa riaditeľom stal šéf výberovej komisie kontrolovaného obstarávania. Po tom, ako odmietla jeho žiadosť o úpravu výsledkov kontroly, dostala výpoveď a dodnes nemá adekvátnu prácu. V Národnom lesníckom centre pracovala 32 rokov. Jej zistenia potvrdila i Správa finančnej kontroly, výpoveď uznal súd za neplatnú.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Katarína Šimončičová
je ochranárka, ktorá sa dlhodobo venuje záchrane stromov. Mnohí ju preto volajú „strombudsmanka“. Katarína vyše 15 rokov vedie výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Bratislave. Ročne absolvuje stovky výrubových konaní stromov. Zažila zastrašovanie, snahy o podplácanie aj fyzický útok. Angažovala sa v známych bratislavských kauzách ako PKO, Riverpark alebo lesík Krasovského.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Mariana Vavrová
pracovala ako právnička na ústredí Sociálnej poisťovne. Postavila sa proti internému predpisu poisťovne, ktorý riadil, ako majú byť vypočítavané dôchodky bývalých policajtov a vojakov. Podľa nej nemal oporu v zákone. Spísala petíciu, ktorú podporilo 86 ľudí z ústredia. Vzápätí dostala výpoveď.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Oto Žarnay
je učiteľ, ktorý upozornil na podozrivé účty za právne služby, ktoré jeho škola platila. Keď nedostal uspokojivé vysvetlenie, obrátil sa na zriaďovateľa školy – Košickú župu. Neskôr bol vyhodený a dlho ostal bez práce. Dodnes sa so školou súdi o neplatnosť výpovede. V roku 2016 sa stal poslancom NR SR.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Vladimír Crmoman
je učiteľ a jeden z lídrov iniciatívy, ktorá poukazuje na plytvanie v rezorte školstva a snaží sa, aby zaň vinníci niesli zodpovednosť. Podarilo sa jej odhaliť napríklad šafárenie, za ktoré prepustili dvoch zamestnancov. Iniciatíva tým vláde ukazuje, kde sa dajú nájsť peniaze pre školstvo. V ostatnom čase ako prezident Slovenskej komory učiteľov a jeden z lídrov Iniciatívy slovenských učiteľov bojuje za viac peňazí v školstve a za potrebné reformy.
Fotografia
Foto: Kamil Varga
Marcel Strýko (in memoriam)
bol košický undergroundový umelec, filozof a disident. Podľa jeho svedectva, si ho ŠTB predvolala vraj na 282 výsluchov a hrozila mu odobratím syna. Neskôr ako jeden z prvých upozorňoval na hrozbu Vladimíra Mečiara. Zomrel sám medzi 3. a 5. decembrom 1994. Podľa jeho manželky bolo slovo moc odvodené od slova môcť – pomáhať ľuďom, spravovať veci.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Jozef Žaťko
je bývalý zamestnanec Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, ktorý upozornil na podvádzanie pri vykazovaní spotreby benzínu a nafty v služobných vozidlách. Hneď po prevalení kauzy bol ministerstvom označený za klamára a boli proti nemu začaté 4 disciplinárne konania. Aj na základe Žaťkových upozornení boli neskôr prijaté opatrenia, vďaka ktorým klesla spotreba úradu o 30 tisíc litrov mesačne.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Simona Rudavská
oznámila v roku 2010 ako šéfka sekcie na Ministerstve práce polícii, že sa ju pokúša korumpovať jeden z kolegov. Následne s políciou spolupracovala na usvedčení korupcie ako agentka. Prípad vyvrcholil v lete 2012 súdnym procesom. Nepodarilo sa dokázať údajné zapojenie jednej z finančných skupín. Odsúdený bol iba bývalý pracovník ministerstva.
Fotografia
Foto: domáci archív
Marta Lauková (in memoriam)
dostala ako sudkyňa Okresného súdu Bratislava I od predsedníčky súdu lístoček, aby prepustila z väzby člena medzinárodného prevádzačského gangu. Neurobila tak. Naopak, podala trestné oznámenie za ovplyvňovanie pri rozhodovaní. Čelila nátlaku a šikanovaniu zo strany vedenia súdu, čo zhoršilo jej zdravotný stav. V septembri 2010 zomrela. Za odhalenie pravdy naďalej bojuje jej dcéra Zuzana Lauková.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Erika Lakatošová
upozornila ako účtovníčka obce Ruská na zvláštne výbery obecných peňazí starostom. Ten ju neskôr z hodiny na hodinu vyhodil. V regióne s obrovskou nezamestnanosťou blízko ukrajinských hraníc ostala dlhé mesiace bez práce. Neskôr sa mala stať poslankyňou obce, starosta však dlho blokoval jej nástup do funkcie. Presne tri roky po vyhadzove súd rozhodol, že starosta Lakatošovú prepustil protizákonne. V roku 2014 sa stala starostkou.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Ivan Cehelský
celý život chráni prírodu. Najskôr ako prednosta Okresného úradu životného prostredia, teraz ako dôchodca. Jeho aktivity proti výrubu lesa a stavbe obrovskej zvernice v Strážovských vrchoch nezastavili ani opakované útoky. Drevenicu, na ktorú si dlhé roky šetril, niekto podpálil. V súčasnosti prebieha zbierka na jej obnovu. Podivné „náhody“ sa Ivanovi Cehelskému dejú dodnes.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Ján Mičovský
adresoval ako zamestnanec štátneho podniku Lesy SR generálnemu riaditeľovi otvorený list, v ktorom poukázal na zlé hospodárenie, korupciu a klientelizmus. Spolu s kolegami podali trestné oznámenie a rozbehli verejnú petíciu. Pre šikanovanie podal začiatkom roka 2010 otvorenú výpoveď. Svoje skúsenosti z boja proti rozkrádaniu majetku lesov spísal v knihe Nežná zelená. V rokoch 2012 – 2016 bol poslancom NR SR.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Zuzana Melicherčíková
si ako študijná referentka na Právnickej fakulte Univerzity Komenského všimla, že škola prijala aj študentov, ktorí v odvolacom konaní preskočili ľudí s výrazne lepšími výsledkami testov. Z práce odišla a podala trestné oznámenie. Nevedela si však nájsť zamestnanie. Aby uživila rodinu, začala pracovať v McDonalde. Vyšetrovanie ľudí zodpovedných za prijatie podozrivej skupiny študentov bolo zastavené. Zuzana Melicherčíková čelila tvrdému ohováraniu, ktoré naštrbilo vzťahy v jej rodine.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Marek Božík
je občiansky aktivista z Bardejova. Niekoľko rokov sa spolu s iniciatívou Park v meste neúspešne snažil presvedčiť mesto, aby podľa prísľubu vybudovalo na mieste bývalých kasární mestský park. Čelil žalobe na ochranu osobnosti zo strany primátora a tvrdej diskreditačnej kampani. Združenie Park v meste v ostatnom čase spolu s ďalšími premieňa priestory bývalého kláštora na detské ihrisko a park.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Marián Jasík a pracovníci NAPANTu
sa postavili proti politicky motivovanému odvolaniu riaditeľov Správ Národných parkov, ktorí mali odlišný názor na riešenie kalamity v Tatrách. V otvorenom liste kompetentným vystúpili proti účelovému odvolávaniu a použitiu chemických látok pri odstraňovaní následkov veternej smršte. Za svoj čin čelili nepríjemnostiam v zamestnaní, štyria pracovníci boli nakoniec „dobrovoľne odídení“.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Jana Dubovcová a sudcovia
Jana Dubovcová, sudkyňa a dlhoročná reformátorka justície verejne vystúpila proti Štefanovi Harabinovi krátko potom, ako bol zverejnený jeho telefonický rozhovor s Bakim Sadikim. Spolu s ďalšími sudcami založila iniciatívu Spravodlivosť otvára brány, ktorá otvorene kritizovala pomery v súdnictve. Za svoje konanie čelili šikovaniu a účelovým diskriminačným konaniam. Jana Dubovcová pôsobí ako ombudsmanka. Viacerí sudcovia z iniciatívy naďalej vystupujú proti zneužívaniu justície.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Roman Kvasnica
je právnym zástupcom Hedvigy Malinovej. Stal sa ním v čase, keď iba málokto veril v jej nevinu a existoval silný politický a mediálny tlak na jej „odsúdenie“. Prípadu dodnes venuje obrovské množstvo profesionálnej i ľudskej energie.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Jozef Hašto
strávil ako psychoterapeut desiatky hodín s Hedvigou Malinovou, ktorej diagnostikoval akútnu post­‑traumatickú stresovú poruchu. Bol jedným z prvých odborníkov, ktorí otvorene spochybnili oficiálnu verziu vyšetrovateľov o tom, že si útok vymyslela. Dodnes sa o prípad aktívne zaujíma, zverejňuje odborné podklady a snaží sa o komunikáciu s kompetentnými.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Jaroslav Pavlovič
sú predstavitelia iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Tá sa už roky snaží protestmi aj súdmi zamedziť výstavbe skládky odpadu, ktorá stojí len kúsok od obývanej časti Pezinka. Prípadom sa zaoberal aj Súdny dvor Európskej únie. Povolenie na skládku bolo rozsudkom Najvyššieho súdu SR zrušené. Skládka tak síce stojí, ale súd ju zakázal používať. Tlak na aktivistov bol veľmi silný, pán Pavlovič dokonca za nejasných okolností prišiel o miesto v Slovenskej stavebnej inšpekcii.
Fotografia
Foto: Ctibor Bachratý
Alexander Mojš
sa ako konkurzný sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici snažil zabrániť tunelovaniu podnikov. Za svoje aktivity čelil viacerým disciplinárnym konaniam a mal dlhé roky pozastavený výkon funkcie. Jedno z disciplinárnych konaní nebolo dodnes ukončené. V minulosti bol účastníkom dopravnej nehody, ktorá niesla znaky diskreditácie. Viaceré kroky vyvolávali dojem sústredeného tlaku na jeho odstránenie z konkurzných prípadov. Stále pracuje na súde, už však ako civilný sudca.

V prípade, že chcete fotografie použiť na komerčné účely (vrátane uverejnenia v médiách),
kontaktujte nás na info@bielavrana.sk.